Nasz kierowca Szymon na specjalnym treningu kierowców

Nasz kierowca Szymon na specjalnym treningu kierowców

W dniu 23 października 2019 roku  odbyło się na Autodromie Jastrząb pod Radomiem całodniowe szkolenie z bezpiecznej jazdy dla łącznie około 25 kierowców autokarów marek Mercedes-Benz i Setra.

W szkoleniu mogli wziąć udział nieliczni kierowcy wydelegowani z kilku najlepszych polskich firm, do których zaszczytnego grona należy nasza firma IBATUR bus&coach solution.

Przedstawicielem naszej firmy w tym wydarzeniu był Szymon Baranowski, który w przedsiębiorstwie na co dzień użytkuje pojazd Setra model 517 HD.

Szkolenie teoretyczne i sam trening był prowadzony przez najlepszych  polskich szkoleniowców, kierowcy mogli uzyskać odpowiedzi na wiele pytań dotyczących autokarów i ich prawidłowej eksploatacji.

Samo miejsce, na którym odbyło się szkolenie kierowców nie było przypadkowe. Niesamowita infrastruktura zrobiła wrażenie na każdym uczestniku tego treningu, ponieważ Autodrom Jastrząb jest najnowocześniejszym motoryzacyjnym obiektem szkoleniowo-treningowym w Polsce.

Obiekt ten jako jedyny w kraju został zaprojektowany i zbudowany od podstaw, dzięki czemu oferuje możliwość korzystania z dedykowanej infrastruktury o najwyższym standardzie europejskim.

Teraz trochę danych technicznych miejsca, w którym szkolił się nasz kierowca, ponieważ liczby te robią niesamowite wrażenie.

 

Autodrom Jastrząb posiada asfaltowo-szutrowy tor szkoleniowy o łącznej długości 3500 metrów i łącznej powierzchni 21 hektarów. Szerokość nitki trasy w najwęższym miejscu wynosi 10 metrów, co akurat dla autobusów ma spore znaczenie. Co ważne, układ toru umożliwia jazdę z wykorzystaniem licznych konfiguracji trasy, zależnie od stopnia zaawansowania i umiejętności kierowców.

Oprócz tego wszystkiego tor jest idealnie przystosowany pod kątem treningu bezpiecznej jazdy. Z tego względu, iż posiada trzy płyty poślizgowe, w tym jedna z kurtynami wodnymi,  a druga wyposażona w jedyny w Polsce szarpak, umożliwiający wprowadzanie w poślizg autobusów oraz ciężarówek z pełnym obciążeniem.

Po oficjalnym powitaniu wszystkich uczestników w auli obiektu, trening w Jastrzębiu rozpoczął się od podziału wytypowanych kierowców na trzy grupy. „zieloni”, „czerwoni” oraz „żółci”.

Każda grupa zaczynała cykl szkoleń od teoretycznego wykładu, na którym trenerzy dużo czasu poświęcili przekazaniu wiedzy o aktywnych systemach bezpieczeństwa zainstalowanych w najnowszych autokarach marki Mercedes – Benz i Setra.

Po zajęciach teoretycznych kierowcy mieli okazję zastosować wiedzę w praktyce. Do dyspozycji otrzymali najnowsze egzemplarze pojazdów Setra klasy 500, a także Mercedes Tourismo.

Każda z grup ćwiczyła swoje umiejętności podczas awaryjnego hamowania na mokrej nawierzchni przy różnych prędkościach, czy też przy ostrym omijaniu przeszkody z wykorzystaniem systemu ESP.

Wszyscy kierowcy biorący udział w tym wydarzeniu zgodnie stwierdzili, iż takich szkoleń cały czas jest za mało, ponieważ zawodowe prowadzenie pojazdów przeznaczonych do przewozu osób jest o wiele bardziej wymagającym zajęciem niż prywatna jazda samochodem. Wiąże się to z wysoką odpowiedzialnością oraz wymaga szeregu kompetencji, które nie tylko zwiększą bezpieczeństwo na drodze, ale i efektywność wykonywania powierzonych obowiązków. Natomiast jakość pracy kierowców ma kluczowy wpływ na wyniki działalności każdej firmy transportowej. To od nich – zarówno od ich uważności jazdy, jak i stylu prowadzenia pojazdu czy posiadanych przez nich dodatkowych kwalifikacji – zależy jakość wykonywanych przez przedsiębiorstwo usług.

Jesteśmy bardzo dumni, że nasz kierowca uczestniczył w tego typu szkoleniu. Zdobyta wiedza i doświadczenie na pewno podniesie poziom profesjonalizmu wykonywanej przez niego pracy w firmie IBATUR, jak i bezpieczeństwo przewożonych pasażerów.

 

Kontakt

Masz pytania odnośnie oferty? Chętnie udzielimy Ci wszelkich informacji. Zadzwoń lub napisz do nas!

keyboard_arrow_up